Liječenje paradentoze Podgorica
Parodontopatija, često neispravno nazivana “paradentoza”, je progresivno oboljenje potpornih struktura zuba. Ova bolest ne može da se izliječi, ali može da se zaustavi dalji napredak adekvatnim liječenjem.
Parodontoza, parodontitis ili parodontopatija, svi ovi izrazi su sinonimi za istu bolest. Mada, kada se pojave alarmantni znakovi, nije ni bitan tačan naziv. Ne čekajte da se stanje pogorša, već saznajte kako da spriječite i liječite ovu bolest!
Šta je parodontitis (periodontitis)?
Parodontitis, parodontoza ili ako želite latinski izraz, onda “periodontitis”, je zapaljenje parodontalnih tkiva, prvenstveno desni, a zatim kostiju i parodontnih ligamenata.
Ukoliko se blagi oblik zapaljenja desni, poznat kao gingivitis, ne liječi na vrijeme, infekcija prodire ispod površine zuba i oštećuje meka tkiva oko zuba. Ovo može dovesti do ozbiljnih stomatoloških problema i gubitka zuba.
Koji su simptomi paradentoze?
Paradentoza se manifestuje simptomima kao što su:
Otečene ili osijetljive desni
Promjena boje desni
Krvarenje desni
Loš zadah
Bol prilikom žvakanja
Pojava gnoja između zuba
Povlačenje desni
Promjene u položaju zuba prilikom zagriz
Kako se liječi paradentoza u ordinaciji Filimanović?
Stomatološka ordinacija dr Filimanović pruža dentalnu njegu sa fokusom na dijagnostiku i liječenje paradentoze. Uz najnovije tehnologije i metode, naš cilj je da zaustavimo napredovanje parodontoze. Zakažite BESPLATAN pregled i dugoročno očuvajte svoje oralno zdravlje.
Čišćenje parodontalnih džepova je uklanjanje naslaga zubnog plaka, kamenca i bakterija iz prostora između zuba i desni. Koriste se specijalizovani instrumenti za dubinsko čišćenje, kao što je kireta. Ova procedura sprečava napredovanje parodontalnih bolesti.
Zubni kamenac je tvrda naslaga na površini zuba, koja može izazvati iritaciju desni, a doprinosi i razvoju karijesa. Uklanjanje zubnog kamenca je rutinski stomatološki postupak.
Jedna od važnih terapijskih procedura je i kiretaža zuba, koja se koristi za uklanjanje bakterija i oštećenog tkiva iz parodontalnih džepova. Postoje dva tipa kiretaže – gingivalna, koja se fokusira na upaljeno vezivno tkivo bočno od parodontalnog džepa, i subgingivalna, koja uklanja tkivo parodontalnog džepa i iznad njega.
Izvođenje kiretaže zuba je bezbolno, jer se koristi lokalna anestezija. Postupak omogućava zacjeljivanje desni i razvoj jačeg zubnog tkiva. Nakon kiretaže, moguća je privremena preosjetljivost zuba na toplotu i hladnoću.
Gingivektomija je hirurški zahvat kojim se uklanja višak desni oko zuba. Ovaj postupak se često primjenjuje iz estetskih razloga, jer poboljšava izgled osmijeha. Takođe riješava probleme kao što su duboki parodontalni džepovi.
Kako izgleda procedura liječenja parodontopatije?
U početnom stadijumu parodontopatije uklanjaju se meke i čvrste naslage sa površine zuba i sa teško dostupnih područja.
Ukoliko se radi o uznapredovaloj fazi, neophodno je sprovesti kiretažu zuba. Ova procedura je bezbolna i izvodi se u lokalnoj anesteziji.
Kombinacija hiruških tretmana, redovnog odlaska na stomatološke preglede i održavanje oralne higijene, povećava šanse za zaustavljanje parodontopatije.
Koje su posledice upale desni?
Neliječena upala desni može imati ozbiljne posledice, jer prerasta u stanje poznato kao parodontitis. Ova ozbiljnija faza bolesti desni može dovesti do gubitka zuba. Prema nekim istraživanjima, bakterije koje su odgovorne za upalu desni, ako dospiju u krvotok putem desni, mogu potencijalno uticati na srce, pluća i druge dijelove tijela, mada je potrebno više studija za potvrdu ove veze.
Često postavljana pitanja
Šta dovodi do parodontitisa?
Zubni plak sadrži razne bakterije i jedan su od glavnih uzročnika parodontalnih bolesti. Loše higijenske navike nisu jedini razlog za razvoj bolesti.
Faktori rizika su i:
- pušenje,
- dijabetes,
- autoimune bolesti,
- hormonalne promjene (kao što su pubertet, trudnoća, i menopauza),
- stres,
- genetika,
- bolesti srca.
Ishrana siromašna vitaminima i mineralima, uključujući nedostatak vitamina C, takođe može povećati rizik od upalnih procesa u organizmu, uključujući upalu desni
Kakve posljedice može izazvati parodontitis?
Bakterije koje dovode do parodontitisa mogu ući u krvotok i uticati na cijeli organizam. Pored gubitka zuba, može da izazove:
- respiratorne probleme,
- artritis,
- probleme sa kontrolisanjem nivoa šećera u krvi kod dijabetičara
- i koronarnu bolest.
Kako spriječiti parodontozu?
Za prevenciju parodontoze neophodna je redovna oralna higijena, zatim redovno čišćenje parodontalnih džepova i redovno uklanjanje kamenca. Takođe, izbjegavanje pušenja i uravnotežena ishrana pomažu u spriječavanju parodontoze.
Briga o zubima bi trebala da bude vaša svakodnevna rutina. Ovo je najjednostavniji savijet za očuvanje vašeg osmijeha, jer je on znak brige o sebi. Vaš osmijeh je vrijedan pažnje!
dr Sladjana Filimanović